Sevgisiz olmaz,

Mutlaka seversin. Öyle ya da böyle birini mutlaka seversin. İnsan olmanın, var olmanın, yaşadığını hissetmenin, birşey olduğunun farkına varmanın en üst düzeydeki fiilidir sevmek. Mutlaka seversin. Sanal ya da gerçek birini mutlaka seversin. Kendini gerekli hissetmenin, anlamlı bir varlık olduğunu farketmenin, yaşama sevincinin hücrelerinde dolaştığını kavramanın en üst düzeydeki sözcüğüdür sevgi. Mutlaka seversin. Doğru ya da yanlış birini mutlaka seversin. Kendini çocuk gibi hissetmenin, hüznünü bir Eski Yunan tragedyası gibi, neşeni Dionisos şenlikleri gibi yaşayabilmenin, isteğin, arzunun, yoğunlaşmanın ya da buharlaşmanın çağrısına kendini kaptırabileceğin en üst düzeydeki duygudur aşk. Mutlaka seversin. Kalıcı ya da geçici mutlaka birini seversin.

Sevgisiz olmaz,

Sevgisiz yaşanmaz. Sevgi zorunlu bir ilişki biçimi. Her zaman çakışmaz, bazen seven oluruz bazen sevilen. Sevenin başkadır, sevdiğin başka. Bir ilişkinin ortasında bazen seven oluruz, bazen sevilen. Hangisi olmak isterdiniz? Seven mi, sevilen mi? Hafife almayın, çok ciddi sorudur. Tayin edici derecede mühim bir sorudur. Hayatta en az bir kez her insanın kendisine sorması ve cevabını dürüstçe vermesi gereken bir sorudur. İnsanın kendisini tanımlaması gereken bir alandır. Bir ilişkinin gidişatını belirleyen en önemli yol ayrımlarından biridir. Kimileri sevmeden yapamaz, eksik hisseder kendisini, kimileri sevilmeden. Tabii ki çakışırsa müthiş birşey olur, daha büyük bir keyif düşünülemez, ama gerçekçi olmak gerekir, her zaman çakışmaz, bazen seven oluruz bazen sevilen.

Sevgisiz olmaz,

İnsan sevmeden yaşayamaz. Aslolan sevmektir. Karşındakinin ne düşündüğünün zerre kadar önemi yoktur. Sen varsın, sen yaşıyorsun ve birini seviyorsun, için üşüyerek seviyorsun, kendin için seviyorsun. Karşılık görmenin istatistiki bir anlamı yok. Kimse karışamaz, kavrayamaz. Deli gözüyle bakarlar size, sevdiğiniz insan bile. Doğrudur siz delisinizdir. Zararı kendisine dünya güzeli bir delisinizdir. Kimsecikler ulaşamaz size. Kendiniz için seversiniz. Karşınızdaki sizi aynı ölçüde sevmiyordur, belki de hiç sevmiyordur ama sevilendir, gıkını bile çıkarmaz. Siz onu kendi istediğiniz gibi seversiniz, kendi bildiğiniz gibi. Sevme ilminin bütün inceliklerini gösterirsiniz. Öldüresiye seversiniz. O sizi sevmez ama hayranlıkla izler.

Sevgisiz olmaz,

İnsan sevilmeden yaşayamaz. Sevilmek varolmanın anlamıdır. Birinin sevgisiz yaşayamayacağını, senden vazgeçemeyeceğini içinde hissetmesidir. Birinin bütün dünyasını senin üstüne kurmasından daha güzel birşey olabilir mi? Güvenle bakarsın hayata. Bilirsin ki,o seninle vardır, sensiz yok. Elbette içinde bir boşluk hissettiğin zamanlar da olur, sen de sevdiğin biri için deli olmak istersin. Ama senin için deli olan biri varken, sevildiğin bir ilişkiyi riske atmaya değer mi diye sorarsın kendine? İkircikli kalırsın. Kendini doğruladığın, kendini iyi hissettiğin bir ilişkiden, sevilen olmaktan vazgeçemezsin.

Sevgisiz olmaz,

Şu ya da bu şekilde, sevmeden ya da sevilmeden yaşanmaz. Hayatın renkleri, şarkıları kelimeleri, kokuları, zevkleri, duyguları uçar gider elinden. Dımdızlak kalırsın ortada. Bakarsın aval aval ben bu dünyaya niye geldim diye. Sevgisiz olmaz. Bir kez bile deliler gibi sevmeden, hatta karşılık görmeden deliler gibi sevmeden, karşılıksız sevilmenin hazzına erişmeden bu dünyadan çekip gitmek olacak şey değil.

"SEVGİSİZ OLMAZ"...